O czym pamiętać, wybierając się do Chorwacji?

tagi: turystyka, wyprawy, urlop


Galeria zdjęć:
turystyka wyprawy urlop

Chorwacja to bardzo popularny kierunek wyjazdów turystycznych ze względu na atrakcyjną lokalizację nad Morzem Adriatyckim i łatwy dojazd z Polski.

Wybierając się do tego kraju, warto jest pamiętać o obowiązujących tam przepisach i zasadach, by podróż jak i pobyt na miejscu przebiegały bez zakłóceń. Porady zawarte w tym poradniku mogą okazać się bezcenne dla osób, które wybierają się do Chorwacji na urlop.

Porady dla kierowców

Ze względu na dogodny dojazd, do Chorwacji bez problemu można dostać się z Polski samochodem. Poruszając się po chorwackich drogach, warto jest pamiętać o przepisach drogowych obowiązujących w tym kraju. Jeśli chodzi o dopuszczalną prędkość, jest ona bardzo podobna do tej przewidzianej w polskich przepisach. W terenie zabudowanym można poruszać się z prędkością 50 km/h, a poza tym terenem - z prędkością 90 km/h przy standardowej drodze, 110 km/h - przy drodze szybkiego ruchu i 130 km/h - na autostradzie. Podobnie jak w Polsce, zabronione jest używanie telefonu komórkowego w trakcie kierowania (wyjątek stanowi stosowanie zestawu głośnomówiącego), a kierowca wraz z pasażerami muszą mieć także bezwzględnie zapięte pasy. Jeśli chodzi natomiast o wyposażenie samochodu, chorwackie przepisy nakazują posiadać na jego stanie trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz kamizelki odblaskowe zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów.

Bardzo istotna sprawa to także limit alkoholu we krwi dopuszczający do prowadzenia samochodu. Przepisy obowiązujące w Chorwacji są pod tym względem bardzo rygorystyczne, w szczególności w stosunku do młodych kierowców. Dla kierowców do 24. roku życia limit ten wynosi bowiem 0,00 promila, a dla pozostałych 0,50 promila. Przekroczenie tych wartości w trakcie kontroli grozi surowymi konsekwencjami w postaci zabrania prawa jazdy, wysokiej grzywny lub nawet kary pozbawienia wolności na 0,5 roku.

Zabronione zachowania

Wybierając się w podróż do Chorwacji, warto jest pamiętać o tym, że pewne zachowania są tam zabronione i grożą konsekwencjami.

I tak, wypoczywając nad morzem, trzeba pamiętać o tym, że nurkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych do tego celu akwenach. Zabronione jest np. nurkowanie na terenie parków narodowych. Oprócz tego nie wolno wydobywać z morza muszli żywych mięczaków. Takie zachowania grożą mandatami. Jeśli chcemy natomiast wynająć motorówkę, jacht lub żaglówkę, należy pamiętać o tym, by w najbliższym kapitanacie złożyć listę osób wchodzących w skład załogi i opłacić stosowną winietę. Niezastosowanie się do tych zasad grozi karą grzywny, a nawet przepadkiem jednostki pływającej.

Jeśli chodzi o restauracje i hotele, na baczności powinny się mieć osoby palące papierosy. W takich obiektach obowiązuje bowiem zakaz palenia poza specjalnymi strefami dla palaczy. Łamanie zakazu palenia może uszczuplić nasz portfel nawet o 130 euro.

O tych wielu i innych poradach można dowiedzieć się więcej także na http://www.chorwacja-wycieczki.pl/porady-dla-turysty.html.

Zobacz także:

Dodany przez Ewa Balis, w dniu 09-06-2015

Podobne artykuły

rss icon Polacy kochają zakupy na kredyt

Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

rss icon Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

rss icon Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.